کلید اتوماتیک

کلید اتوماتیک و مقایسه انواع آنها در صنعت برق

کلید اتوماتیک:

کلید اتوماتیک وسیله ای است که از آن برای برای حفاظت تجهیزات و دستگاه های برقی مانند سیم و کابل مدار ، دستگاه های صنعتی ، مدارهای روشنایی مراکز صنعتی و مسکونی در مواقعی که اضافه بار ، اتصال کوتاه و اضافه جریان وجود دارد ، استفاده میشود.

این کلیدها معمولا قابل تنظیم جهت کنترل دو پارامتر مغناطیسی و حرارتی مورد استفاده قرار میگیرد و میزان آن به وسیله یک عقربه مشخص میشود . این نوع کلید در صورت مسدود شدن مدار به هر دلیلی ، این امکان را دارد که مجددا استفاده شود؛ برخلاف فیوز ها که باید تعویض شوند. علاوه بر این، کلید های کمپکت قابلیت تنظیم در رنج های مختلف را به کاربر میدهد. توان قطع این کلیدها در هر نوعی از آن و با هر رنجی بیشتر از 25 کیلو آمپر است و همچنین گاهی به 1600 آمپر نیز میرسد.

هنگام ایجاد خطا و نسبت به قدرت قطع و روند آن ، کلید اتوماتیک، این قابلیت را دارد که به جای قطع شدن در حالت خطا قرار گیرد. زیرا که این ویژگی کلید های اتوماتیک امکان تشخیص دلیل بروز اختلال و دلیل انسداد مدار را در اختیار کاربر قرار میدهد و میتواند در صورت نیاز نقص را اصلاح کند.

انواع کلید های اتوماتیک:

کلیدهای اتوماتیک، بر اساس نوع ساختار به دو بخش تقسیم میشوند؛ کلید های اتوماتیک هوایی و کلید کامپکت.

1-کلیدهای اتومایک هوایی: این نوع کلید های اتوماتیک از نوع فشار قوی هستند که در آمپر های بسیار زیلد استفاده میشوند. در کلید های اتوماتیک هوایی باید جرقه در هوای آزاد خاموش شود به همین خاطر باید طول زیادی طی شود تا به خاموش شدن منجر شود . این نکته یکی از معایب این نوع کلید است.

2-کلیدهای کمپکت: این سری از کلیدهای اتوماتیک، در ابعاد کوچک یافت میشوند. عدم باز شدن آنها و تعمیرشان از معایب این نوع کلید هاست. کلید های کامپکت جریان نامی بیشتری نسبت به نوع هوایی آن دارد.

نوع ساختمان کلید اتوماتیک به پنج بخش تقسیم میشود:

1-بدنه یا محفظه ؛ که دارای عاقیست که مشخصات فنی روی آن درج میشود.

2-کنتاکت ها ؛ که باعث قطع یا وصل جریان میشوند و این به واسطه قطع یا وصل شدن خودشان است.

3-سیستم قطع و وصل کلید

4-واحد تریپ

5-جرقه گیر

مقایسه کلید اتوماتیک با دیگر کلید های مشابه مانند فیوز، مینیاتوری  و… :

1-در این کلید ها عمل حفاظت به خوبی انجام میشود، ولی در فیوز ها این طور نیست.

2-گاهی اوقات لازم است همراه با کلید مینیاتوری از کلید اتوماتیک استفاده شود تا امنیت و ظرفیت کافی آن تضمین شود.

3-رنج جریانی کلید مینیاتوری حدودا در بازه 0.5 تا 63 آمپر است ولی این مقدار در کلید های اتوماتیک خیلی بیشتر است .

4-لوازم جانبی که شامل کنتاکت کمکی ، کنتاکت های خطا ، واسطه های کلید گردان و… میشود به مراتب بیشتر از کلید مینیاتوری است.

5-با اضافه کردن سیستمی به کلید اتوماتیک، زیمنس و ایتون ، میشود آن را مجهز به کنترل از راه دور کرد؛ در صورتی که کلیدمینیاتوری چنین قابلیتی ندارد و جهت بهره بردن از این ویژگی در کلید های مینیاتوری از کنتاکتور استفاده میشود.

فروشگاه الکتروکام در زمینه فروش بهترین نوع کلید اتوماتیک در تمامی برند ها  و امپراژ فعالیت دارد و اماده ی ارائه خدمات به شما مشتریان گرامی میباشد جهت سفارش با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

تلفن تماس : 02136610963

09129574700 تقیانی

منبع : elctrocom.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *